Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Normandia - aj odtiaľ prišla sloboda (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

.

Ak Stalingrad a Kurský oblúk boli počiatkom konca nemeckej armady, Normandia s nimi zdiela to isté čestné miesto.
 

Oprava

Normandia len urýchlila koniec vojny. A to bol aj pôvodný zmysel tejto operácie. Aby zomrelo menej ľudí.
To, že Rusi Nemcov vyženú bolo jasné už po Stalingrade. Otázkou len ostalo, že Amíci nechceli, aby Rusi obsadili Európu. Možno ešte teraz by sme mali populisticko-socialistické zriadenie.
 

je faktom ze Slovaci a Cesi

boli oslobodeni ruskou armadou a nie americkou
hoci obe strany sa podielali na zniceni nacizmu (napriklad aj hmotna pomoc USA voci ZSSR pocas vojny)
Za socializmu nam jednostranne zdoraznovali rusky podiel na porazke nacizmu ale teraz sa zasa prehnane zdoraznuje zapadny podiel
 

Netarajte hluposti

Nikto nezdoraznuje zapadny podiel. Na Zapade su si toho vedomi kolko Rusi "obetovali". Treba si tiez uvedomit, ze Americania nemali s vojnou proti Nemecku nic spolocne. Ich obcania v podstate ani nechapali preco bojuju v Europe ( a inde). Takze to je trosku ine kafe ako ked bojujete lebo vas niekto priamo ohrozuje.
 

ČSR nebola oslobodená...

...výhradne Sovietskou armádou.
Západ republiky, po demarkačnú čiaru České Budějovice, Plzeň, Cheb, oslobodili Američania. V Plzni, ktorú oslobodili, majú pamätník.
Na oslobodení ČSR mali výrazný podiel aj Čechoslováci a Rumuni.
 

.

Na nasej ulici v Bratislave byvalo par Rusov a Rusiek, ktori prisli po prvej svetovej vojne; nedaleko nas byval aj jeden Rumun. Ked roku 1945 prisla Sovietska armada vsetcia miestni Rusi sa poschovavali na dlhe mesiace, pokym posledny vojak neodisiel. Miestny Rumun sa vsak verejne bavieval s vojakmi Rumunskej armady, ktora sa nahodou na nasej ulici zdrzala par tyzdnov.
 
Hodnoť

Túto časť Francúzska - Normandiu -

- mám veľmi rád, priam ju milujem. Bol som tam viackrát, prvý raz s kolegom, priateľom Andrejom Bánom: na oslavách 60. výročia vylodenia sa spojencov. Bol to nezabudnuteľný zážitok, úžasný aj dojemný!
Neskôr sme viackrát Normandiu navštívili s mojou pani, precestovali sme ju od Le Havre cez Rouen až po Sainte-Mere-Église, všetky vyloďovacie pláže, múzeá, pamätníky vylodenia sa. Pokračovali sme ďalej, do Bretónska, do Carnacu. Na blogu som o tom napísal niekoľko článkov, sú aj s bohatou fotodokumentáciou.
Napríklad o Omaha Beach: https://martindroppa.blog.sme....
Tu je článok len o Sainte-Mere-Église: https://martindroppa.blog.sme....
Tu je článok hlavne o Le Havre: https://martindroppa.blog.sme....
Máte pravdu - normandský vidiek je krásny, čistý, bez billboardov - ale to isté platí aj o mestách či mestečkách, dedinkách.
Nerozumiem jednej vete z Vášho článku, citujem Vás:
"Čo im musím vytknúť sú v dedinách retardéry a iné mechanické prekážky, ktoré vás prinútia jazdiť predpisovo čo je samozrejme cieľom a reálne to aj funguje."
Prečo chcete spomaľovače - retardéry Francúzom vytýkať? Slúžia presne na to, na čo slúžiť majú. Okrem toho je vo Francúzsku pred každou dedinkou i za ňou na križovatkách kruhový objazd - aj ten spomaľuje dopravu a prirodzene núti vodičov dodržiavať pravidlá aj maximálne povolené rýchlosti. Mimochodom - vo Francúzsku sa jazdí skutočne predpisovo - aj keď hliadku dopravnej polície tam v teréne takmer nestretnete.
 
Hodnoť

Mont Saint Michele bol väzením mníchov

Len pre informáciu neinformovanému autorovi. Počas Francúzskej revolúcie boli v kláštore väznení mnísi, keďže revolúcia pokladala katolícku cirkev za nepriateľskú a samozrejme prokráľovskú, ke´d došli mnísi, tak ich nahradili obyčajnými kriminálnikmi. Takže si prosím odpustite teórie o stave po oslobodzovaní sovietskou armádou. Už pred II. svetovou vojnou bol kláštor iba stavebnou pamiatkou. Okrem toho pri pohľade na mapu Vám musí byť jasné, že v prípade že by sa sovieti prebojovali na francúzske hranice, znamenalo by to, že Nemecko je už porazené. S ohľadom na francúzske hnutie odporu by teda bolo zrejmé, že na Mont Saint Michele by zyvítala tak maximálne sovietska vojenská delegácia aby si pozrela "šedevre frazúzskovo zodčestva".
 
Hodnoť

Ano, sloboda prisla aj

z Normandie. Kolko presne? Podla americkych zdrojov 75% zabitych vojakov Wehrmachtu a 75% zniceneho maerialu sposobila Cervena armada. Ostatne mozno pripisat Francuzskej, Belgickej, Holandskej, Polskej, Juhoslovanskej a inym armadam. Dalej partizanskemu a spolocenskemu odboju, bombardovaniu spojeneckym letectvom, tazeniu Britov v Afrike a nepochybne aj vylodeniu v Normandii.

Danko zdoraznuje tych 75% podielu na porazke nacistov, nase media, vacsina politikov a mnohi obcania su na palube tych 25%. Nech zije sloboda ideologicky podmienenej iracionality.
 

.

Tym 75 percentam som ochotny verit co sa tyka Nemcov na uzemi SSSR. Nemecka armada v zap. Europe a Nemecku, fabriky a zeleznice boli rozmlatene Spojeneckymi armadami a letectvom.
 

Máte pravdu -

- nemal by sa bagatelizovať napr. podiel západných spojencov na likvidácii nemeckého priemyslu, dopravnej infraštruktúry a pod. Treba si zistiť, kedy presne sa začali spojenecké nálety napr. na Berlín. V tom čase Sovieti ešte len bojovali na vlastnom území.
Podľa mňa nie je správne dohadovať sa o tom, kto vlastne II. svetovú vojnu vyhral.
Nedávno som čítal pekný výrok jedného českého diskutéra, s ktorým súhlasím:
"II. svetovú vojnu nevyhrali ani Sovieti, ani Američania, ani Angličania a podobne - II. svetovú vojnu vyhrali všetci spojenci."
Pri úvahe nad týmto výrokom som si spomenul na obdobie krátko po kapitulácii Nemecka a po ukončení II. sv. v. - pri oslavách týchto udalostí všade na svete, aj v ČSR, viali na stožiaroch spoločne zástyvy všetkých spojencov; sovietska, americká, československá, anglická atď. U nás s týmto motívom zástav víťazných mocností vyšli aj poštové známky.
Bohužiaľ - už koncom roka 1947 sa u nás začalo zabúdať na západný odboj a aj na našich účastníkov v západnom odboji a po boľševickom puči u nás v roku 1948 sa dostali do nemilosti režimu = aj do väzení, pracovných táborov atď.
 

re: 75%

Americkí historici prednášajúci na Westpointe a ďalších vojenykých vzdelávacích inštitúciách uvádzajú že ČA realizovala vyše 70% strát na "živom materiáli" bojových jednotiek treťej ríše.

Môžeme si to maľovať ako chceme, ťarchu strát živej sily niesol Sovietsky zväz.
Keďže sa jednalo o diktatúru, niesol ju spôsobom ktorý je možný iba v diktatúrach.

Iná vec je, že v 1940 defilovali jeho vojaci na spoločnej prehliadke s werhmachtom na území okupovaného Poľska a do začatia operácie Barbarossa záisťoval tretej ríši prísun súrovín a JEDINOU defacto bojujúcou krajinou proti treťej ríši bola Veľká Británia ktorú tento osamelý boj stál zadĺženie splatené až v tomto storočí a stratu impéria.

Iná vec, že vojaci červenej armády vytlačili jedného agresora, aby nastúpili na jeho miesto.
A iná vec je aj to, že Churchil vJalte nehanebne u Stalina písal na papier percentá vplyvu v jednotlivých krajinách... (a že ho rovnako nehanebne potom Stalin oklamal).

Význam západných členov protinacistickej koalície bol najmô v námornej blokáde, ktorá zabraňovala Nemecku získavať suroviny, potrebné pre vedenie bojov.

Dopad bombardovania na schopnosť treťej ríše bojovať/klásť odpor nebol zodpovedajúci vynaloženým prostriedkom.

Čiastočne bol spôsobený tým, že veliteľ bombardovacieho letectva RAF Dowding ani veliteľ 8. leteckej armády US Army nedostávali kvôli utajeniu analýzy vytvorené na základe dešifrovaných nemeckých správ (bolo to nad ich level) a tek im uniklo, že ak by sa vykašlali na továrne a šli výlučne po rafinériách (najma po tých, kde sa vyrábal syntetický benzín z uhlia), tak by tretiu ríšu položili najneskôr v 1944.

Naopak, Hugh Dowding sa na protest voči námietkam k bombardovaniu nemeckých miest (Drážďany aj ako významný železničný uzol boli zničené na žiadosť Stalina, aby sa spomalilo záasobovanie vojsk tretej ríše pred pripravovanou ruskou ofenzívou) ako jediný z leteckých maršálov odmietol šľachtický titul, pretože jeho chlapci neboli žiadni vrahovia/mesiari, ako sa im začalo hovoriť po WWII.

v Rusku s takým kapitánom Marineskom, ktorý potopil Wilhelm Gustloff evakuujúci obyvateľstvo z východného Pruska nemali žiadne problémy (odhadované straty 9300 (až 11000) obetí, cca minimálne pol tisícky z toho detí) a jeho socha v Kaliningrade doteraz stojí (OK, dostal iba Rad Červenej Zástavy, nie titul Hrdinu Sovietskeho Zväzu na kotorý ho navrhli, ale to najmä kvôli porušovaniu pravidiel a alkoholizmu) ... (áno, Gustloff nespĺňal pravidlá pre nemocničné lode, pretože mal na palube a nadstavbách protilietadlové guľomety a teda bol ozbrojený a sprevádzala ho vojenská loď a neoznámil svoju trasu a na palube mal medzi evakuovanými vojenský personál (študentov ponorkovej školy a príslušníčky pomocných zborov))

Áno, na vojna na východe bola o iných číslach...
 

 

dopad bombardovania bol naopak vyrazny. vytahovat jeden parameter je nezmysel, keby isli vylucne po rafineriach, Nemci sa prisposobia.
Nemci mali z bombardovania znacne straty, okrem toho to spotrebovavalo obrovske mnozstvo materialu, osobohodin, nutilo ich to delit vyrobu, riesit protiletecku obranu a viazalo znacne sily. Luftwaffe vykrvacala na Zapadnom fronte.
To, ze Nemci vyrobu zvysili sa sice hovori, ale nepovie sa, ze pri zavedeni totalneho nasadenia.
 

re: dopad bombardovania

Bomber Harris (sorry zmylil som si Air Marshall-ov ) predpokladal, (a základe štúdie Frederica Lindemanna )že IBA bombardovaím vyhrá vojnu - že to Nemci jednoducho položia, pretože im "vynuluje" ekonomiku.
Cieľ nedosiahol. Pokiaľ ide o prisôsobenie. fstrojársku fabriku pod zem presuniete bez problémov (problém môže byť, ak ste tie diery vytvoli otrockou prácou vezňou, pri ktorej ste ich fyzicky likvidovali). Ak máte pod zem presúvať chemičky, ktoré občas "trošku" buchnú (a pod zemou by pri tom buchnutí so sebou vzali stropy) a vzr8baj[ sa veci, ktoré veľmi ochotne vybuchujú a horia, je to fakt problém :-(

Te analýzy (čo by bolo keby bolo keby) sa robili po zverejení správ o Enigme a fakt im vyšlo, že ak by info z Enigmy šli o 2 úrovne nižšie ... tak by bolo bombardovanie omnoho účinnejšie (ale pravdepodobnosť, že by Nemci začali niečo tušiť a zmenili systém bola príliš vysoká, než aby sa to risklo).

A ako píšete, vojenský priemysel sa prispôsobil a produkciu zachoval (a áno, na úkor spotreby obyvateľstva, ale totálne nasadenie (nezamieňať s nasadením zahraničných robotníkov v ríši ) prišlo až v polovici vojny (čo teda bolo zúfalo neskoro). oni totiž boli v totálnej vojne od 1941 a od 1939 vo vojne s britským impériom, ktoré poraziť.
 

 

rozne teorie, ze by to slo "len tak" tu boli a budu, co ma byt? Harris na svoje utoky koniec-koncov nedostal dost bombarderov, takze sa jeho teoria nedala overit.

Ale teoria, ze "iba rafineriami" spada do rovnakej kategorie. Lenze proti nej zase hovori nazor, ze Nemci sa do problemov s palivom naozaj dostali az po tom, co prisli o zdroje ropy, nie bombradovanim rafinerii.
A presun rafinerii pod zem je mozny tiez. Keby tie rafinerie tak sami od seba horeli a vybuchovali, nebolo by kde brat benzin, ze?

Btw., o neefektivnosti bombardovania by hypoteticky mohli povedat svoje tankove armady Spojencov, keby Nemci namiesto drahych a rozmernych 88-ok (a vacsich AA) vyrabali jednoduchsie AT dela (keby hned rovnakeho kalibru) a zasobovali ich daleko lacnejsou AP municiou, nez je mechanicky narocny casovany granat.
K tomu by napr. pouzity stavebny material bol zuzitkovany na opevnenia atd. atp.
A to je len cast toho, co by Nemci mohli presunut na ine vyuzitie.
Prihliadnime k faktu, ze Nemci Sovietom zlikvidovali cca. tolko tankov, kolko dokazali za vojnu vyrobit aj s nejakymi zasobami spred vojny; tak len tisicka vykonnych AT kanonov by dost mozno prehodila balance produkcia/straty (tankov) na stranu strat.
 
Hodnoť

.

Ak to vsetko zhrnieme tak ten napad ze Nemecko dokaze bojovat same proti celemu svetu bol šialeny. Tak koncia staty ktore svoje veci vlozia do jednej ruky. Ta ruka sa moze zdat genialna na zaciatku, ale postupne zošalie ("moc korumpuje, totalna moc korumpuje totalne).
 

re: nezačínaj, keď nevieš ako skončíš

Hitler začal vojnu s Poľskom a po vstupe UK sa ocitol v situácii, že nemal prostriedky ako poraziť síce v tom čase už upadajúce, ale stále impérium.

Keď ovládol porážkou Francúzska kontinentálnu západnú Európu, namiesto konsolidácie rozhodol, že keď nemôže poraziť UK, (pretože sa nedostane kvoli slabosti námornictva a chýbajúcej absolútnej vzdušnej prevahe nevyhnutnej pre vyloďovaciu operáciu v dôsledku prehranej leteckej bitky o Britániu cez kanál) ani sa dohodnúť, dopraje si ešte jeden úspech na východnom fronte. (ako hovorieval: ešte za môjho života)
V čase, keď Luftwaffe strácala nad UK viac lietadiel, ako dokázala vyrobiť, keď musel Wehrmacht riešiť kádrovú politiku - nahrádu NCO a dôstojníkov stratených v predchádzajúcich kampaniach (dobrého čatára/rotného ani poručíka/kapitána nenájdete v sklade na polici, jeho výcvik trvá nejaký ten čas a straty dôstojnikov boli, keďže doktrína blitzkriegu si vyžadovala, aby títo postupovali/bojovali s jednotkami na línii dotyku) a keď mal zmobilizovanú veľkú časť mužov vo veku 18-40 zaútočil na krajinu, ktorá mala v Európe od čias Napoleona povesť protivníka, ktorému nezáleží na územných stratách, pretože má kam ustupovať a ktoremu nezáleží na ľudských stratách, pretože nemá občanov, ale nevoľníkov a ktorý nemá problémy s neľudskými podmienkami života bez fungujúcej infraštruktúry , pretože tieto podmienky predtavovali vo veľkej časti krajiny štandard...

Poblémom Hitlera bola idiotská rasistická ideológia, keď predpokladal, že nearijskí (slovanskí, románsky etc... untermensch-i nemajú inú možnosť, ako prehrať a absolútne ignorovanie "spojencov". Ak by Nemci koordinovali s Japoncami svoju politiku (nemohli, pretože japonci neboli árijci a preto si (navzájom, pretože japonci boli rovnakí rasisti) neverili), neboli by na konci 1941 pod Moskvou divízie presunuté z ďalekého východu, ak by Hitler nevyhlásil vojnu USA, prezident Roosvelt by ťažko v kongrese presadzoval politiku "Europe first", pretože by stále bojoval iba s Japonskom.

Áno, je nebezpečné ak občania uveria / dajú sa oklamať ideológiou, ktorú používajú vládnuce vrstvy na ich ovládnutie a slepo pochodujú pod heslami za vlasť/za národ bez toho aby sa zamysleli, že na konci cesty na ktorú vykročili nemusí byť žiarivá jasná budúcnosť ale žiar plameňov pekla, ktoré sami rozpútali.

Tu nešlo o vieru v genialitu "furhera",. Tu šlo o totálnu stratu dôvery k demokratickým inštitúciam v dôsledku rozhodnutí predchádzajúcich politických reprezentácii. Ak sa politici rozhodnú, že sa vyplatia z dlhou roztočením rotačiek na peniaze a následnou hyperinfláciou, ktorá zlikviduje strednú triedu, nemôžu sa čudovať, ak sa ľudia obrátia k týmto politikom chrbtom a začnú hľadať niekoho, kto im SĽÚBI, že s týmito politikmi "spraví poriadok". A áno, tento stav je tuná opäť. Koľko miliárd už "vygenerovali" (dnes ani nemusia tlačiť) centrálne banky od začiatku krízy a ku komu sa tie miliardy dostali a v akej pozícii sú ľudia, ktorým táto politika znehodnotila úspory? (skúste si našetriť na bývanie - dnes nemožné, skúste si nasporiť na dôchodok v dôchodkových fondoch - dnes nemožné)....
 


Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 136
 2. Věra Tepličková: SMER-SD upozorňuje na údajné praktiky SD a ... nič? 117
 3. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 68
 4. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 64
 5. Jozef Sitko: Aj nová lož poslankyne SaS provokovala premiéra 52
 6. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások V. Niekedy sa veci vymknú z rúk. A nielen veci. A nielen z rúk... 38
 7. Ľubor Bystrický: Logika podľa Igora M. 38
 8. Jakub Pohle: Ako sa policajt a SISkár stretol s vybavovačom z pozadia SNS 27
 9. Jiří Ščobák: Ahoj Igor! Pokud budeš pokračovat s tím, co aktuálně děláš ... 26
 10. Peter Kollega: Vzniká rakovinový nádor ŽVAST. V priamom prenose. 22

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Zvony
 2. Ján Škerko: Úvahy o živote
 3. Štefan Vidlár: Uš je to tady, uš je to tady
 4. Július Kovács: Pozor na Hodžovom namestí dnes o 13.hod Kotlebovci!!! Neprovokujte ich ruškami !!!
 5. Roman Hutira: Čo sa 99% študentov nikdy nedozvie v škole?
 6. Marian Letko: Kollár je zrelý buď na uterák, alebo na odvolanie
 7. Jozef Kovalík: Údolie, ktoré dáva nádej
 8. Peter Biščo: Hlas, domestikovaný druh odnože Smeru.
 9. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú???
 10. Gabo Németh: Vietor vo vlasoch


Už ste čítali?