Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Potravinová bezpečnosť - sme v ohrození? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Roznorodost potravin

mame zabezpecenu za mierovych a ekonomicky prijatelnych okolnosti pre dodavatelov. Mame svoj potravinovy dom, ktory nezhori pokial ho nikto ci nic nepodpali. Preto ho treba poistit.

V pripade vojny, celospolocenskych medzinarodnych nepokojov, sankcii a podobne potrebujeme krmit obyvatelstvo. Ak su dodavatelia mimo Slovenska, koho budu krmit najskor? Svojich ci nas?

Preto potrebujeme vytvorit zasoby, ich doplnat a vymienat a zaistit alternativnu dodavku potravin z blizkych a spolahlivych zdrojov.

Slnko nesvieti kazdy den a bez dazdnika zmokneme. Bez potravinovej bezpecnosti zdochneme.
 

Neviem

Sme v NATO co je bohate zoskupenie a verim ze sucastou obrannych planov su aj strategicke rezervy vsetkeho mozneho. Statne hmotne rezervy maju mat strategicke zasoby vsetkeho mozneho, nielen potravin. Ale bezpecnost a sebestacnost su uplne rozne veci. A od hladu v europe v 20.storoci umierali len Ukrajinci vdaka Rusom. My s nimi nemame nic takze sa nas to netyka
 

medzi eur. hladomory

v minulom storoci sa pocita aj 20tis Holandanov, 300tis Grekov.. vdaka Nemcom.. NATO nie je garanciou večneho mieru medzi jeho clenmi, a uz vobec nie nasej vlastnej potravinovej politiky..
https://www.dailystar.co.uk/ne...
 

1043166

Nikto nezdoche, dochnú zvieratá. Videli sme v Poľsku. Absolútne sa stotožňuje s autorom blogu, keď sa zamýšla, prečo sa namiesto slova sebestačnosť používa bezpečnosť. Iba preto, lebo to niekto niekedy zle preložil a používa sa to lepšie. Bezpečnosť potravín je odbor, ktorý sa normálne vyučuje na VŠ - aj v našej SPU v NR, katedra bezpečnosti potravín, vedie ju prof.Golian. Sebestačnosť je vlastnosť štátu vyprodukovať výrobok, ktorého produkčný objem sa porovnáva so spotrebou, za sledované obdobie.
Potravinová výroba nemá nič spoločné s tou rozprávkou, čo sa tu snaží prezentovať 1043166. Potravinová výroba nie je nutná pre mier a ekonomiku ani sa netreba vyhrážať vojnami a sankciami, to je iba hlúpa propaganda. Poľnohospodárstvo a potravinárstvo znamená trvalo udržateľné využívanie pôdneho fondu krajiny, ak by sa tento fond neudržiaval, stráca hodnotu a bonitu. Ak stráca hodnotu pôda, stráca hodnotu štát. To je vo vzťahu k pôde. Poľnohospodárstvo a potravinárstvo udržiava zamestnanosť aj na vidieku a v oblastiach, kde nie sú priemyselné parky. To je druhý dôvod a sekundárny bol ten, že držalo ekonomiku vidieka. Až posledný dôvod je plynulé zásobovanie obyvateľstva potravinami. Je úplne jedno, či bezpečnú potravinu vyrobíte, alebo doveziete. Ak nemáte dostatok pôdneho fondu, musíte dovážať. Ak pôdy máte dosť, čo Slovensko má, mali by ste zlúčiť to , čo musíte (čiže starostlivosť o stav a bonitu pôdy jej obhospodarovaním) vykonať a ako rozdeliť výkyv ekonomiky diverzifikáciou výroby. Potravinová výroba udrží ľudí doma aj na vidieku, nemusia cestovať do sveta umývať riady. Čiže rieši aj sociálno ekonomickú otázku vidieka a slabších regiónov. No a popri tom, ak sa pravidlá nastavia správne, dokáže produkovať dostatok potravín, v určitých komoditách, kde objem produkcie dokáže pokryť objem ročného dopytu. V tomto bode ale absolútne súhlasím s autorom blogu, nie je dôvod extrémne pretláčať domácu produkciu oproti dovozovej. V tomto bode ide o trh a trh si vyberie. Domáca potravina musí pre spotrebiteľa prinášať pridanú hodnotu (v chuti, vôni, farbe a pod) ktorá bude dôvod, prečo ju uprednostní pred dovozovou. To je jediný správny model. Nikdy nepomohlo ani tlačiť, ani škandalizovať, ani lynčovať. To je iba ukážka neschopnosti niekoho, kto nemá ani len tušenie o tom, ako to treba nastaviť a riadiť. Ak niekto povie, že naši výrobcovia nedokážu vyrobiť potravinu za cenu našich susedov, nie je chyba u našich susedov. Keby sa u nás 20 rokov nekradlo ale investovalo do správnych projektov a technológií, boli by sme na špičke potravinovej výroby a nie na jej chvoste.
 
Hodnoť

V EU je už teraz nadbytok potravín

a bolo by ich ešte viac nebyť ochranných ciel na mnohé produkty rozvojových krajín.
 
Hodnoť

Super ako vzdy pan Lefler

Vase postrehy su opät trefne, len nie kazdy ma vas rozhlad. Potravinova bezpecnost v ramci spolocenstva je zase manipulovanie. Déjà-vu zial casto aj v komentaroch, ako ludia su proti NATO, proti EU, snivaju o ruskom bratovi...Ale vsetci vyuzivaju zapadnu techniku od www az po Apple etc. Ked tolki veria len vychodu, preco tam nikto neskusi ist zit, ved by vsetci zastanci bolsevizmu mali obrovsku sancu zazit vysoky standart, bez nebezpecneho zapadu, slobodu prejavu, slobodnu tlac, uzivat si vychodnu kulturu ako si uzili moskovski absloventi z ktorych sa stali vladny premier, minister, kandidat prezidenta a rozni ini predsedovia stran. Raz zazit je predsa viac ako sto krat pocut. Hranice su ako na zapad tak aj na vychod otvorene.
 
Hodnoť

Chapal by som, keby

potravinova bezpecnost a potravinova sebestacnost boli z vacsej casti prekrytymi mnozinami, alebo synonymami a z toho pohladu vyplyva aj nejaky pocit ohrozenia z hypotetickeho stavu, ked si "musime" potraviny dovazat / a nemame zaroven "potravinovu bezpecnost a sebestacnost " /
Respektive tento stav existoval v minulosti, ked sa prevazna cast populacie musela venovat pestovaniu a vyrobe potravin, lebo efektivita vyroby bola minimalna a rizika hladomorov, ci uz sposobenych neurodou, suchom, povodnami, nejakymi chorobami, ktore zlikvidovali podstatnu cast produkcie a obyvatelstvo islo do fialiek od hladu...
Dnes je situacia diametralne odlisna a ziadna potravinova sebestacnost nie je prioritou a uz vobec sa to nezhoduje s "bezpecnostou".
Strasenie udajnou absenciou potravinovej sebestacnosti zamienanej za bezpecnost je strasenie stredovekom stredoveko zmyslajucich ludi.
Ze s tym strasi nejaky lepsoslovak z SNS nie je nic vynimocne, strana mentalne sedi v stredoveku.
 
Hodnoť

Keď nezaseješ, nebudeš mať

Slovensko čaká vysychanie pôdy a extrémne výkyvy počasia.

Zvyšovanie teploty, pokles zrážok a premenlivosť počasia sú dôsledkami zmeny klímy.

Dôsledky zmeny klímy majú jasnú príčinu. Musíme si uvedomiť, že budovanie infraštruktúry má za následok devastáciu krajiny.

Denne pribúdajú desiatky hektárov betónovej, asfaltovej a plechovej plochy, ktorá v letných mesiacoch vytvára sálavé teplo a horúci vzduch posiela oblaky naspäť do mora. Narúša sa atmosféra. Diaľnice, cesty, cyklotrasy, parkoviská, betónová dlažba pri domoch a námestiach, kamene, makadam a štrk v modernej záhradnej architektúre, sklady, haly, obchodné centrá, priemyselné parky, továrne, bytová výstavba na ornej pôde neraz v záplavových územiach, betónové ploty, FV panely na ornej pôde... Mení sa pomer zastavanej a zelenej plochy. Budujeme púšť.
Naša legislatíva nedostatočne chráni existujúcu vegetáciu, v mnohých prípadoch pomáha jej zákonnej likvidácii. Náletové dreviny, plánovaná ťažba lesov a biomasy, orezávanie zdravých stromov....
Narušili sme toky spodných vôd. Regulácie riek, potokov, protipovodňové opatrenia, cesty, diaľnice...
Pôda – zem živiteľka je ako špongia, ktorá si prirodzene udržiava svoju vlhkosť. Špongia vysychá. Ťažké stroje narúšajú kapilaritu pôdy. Ťažba štrkopieskov znižuje hladinu spodných vôd – klesá spodná voda, vysychajú stromy, nedarí sa založiť nové porasty - začarovaný kruh - sálavé teplo v lete - nie je kondenzácia vodných pár - neprší, nie je spodná voda, nie je vlaha, nie je vegetácia, - prehrievanie pôdy - prehrievanie atmosféry.
Obnova lesov nebude možná. Závlahy neprinesú požadovaný efekt. Vodu stiahne suché podložie.
Z Podunajskej nížiny - špongie napájanej meandrami ramien Dunaja sme už spravili vyprahnutú zem.
Megalomanské projekty majú nepredvídateľné následky.
Nové betónové sídliská bez kúska zelene sa za pol storočia ocitnú na púšti.
Každý štvorcový meter betónovej, železnej, kamennej, sklenenej plochy spáli našu krajinu.
Peniaze ani eurofondy nám pritom nepomôžu.
 

sálavé teplo a sucho

aj keď zaseješ, aj tak nebudeš mať.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 234
 2. Věra Tepličková: SMER-SD upozorňuje na údajné praktiky SD a ... nič? 134
 3. Jozef Sitko: Aj nová lož poslankyne SaS provokovala premiéra 84
 4. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 80
 5. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 72
 6. Ľubor Bystrický: Logika podľa Igora M. 48
 7. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások V. Niekedy sa veci vymknú z rúk. A nielen veci. A nielen z rúk... 47
 8. Martin Droppa: Snežný sen Borisa Kollára 42
 9. Jakub Pohle: Ako sa policajt a SISkár stretol s vybavovačom z pozadia SNS 33
 10. Jiří Ščobák: Ahoj Igor! Pokud budeš pokračovat s tím, co aktuálně děláš ... 32

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Zvony
 2. Ján Škerko: Úvahy o živote
 3. Štefan Vidlár: Uš je to tady, uš je to tady
 4. Július Kovács: Pozor na Hodžovom namestí dnes o 13.hod Kotlebovci!!! Neprovokujte ich ruškami !!!
 5. Roman Hutira: Čo sa 99% študentov nikdy nedozvie v škole?
 6. Marian Letko: Kollár je zrelý buď na uterák, alebo na odvolanie
 7. Jozef Kovalík: Údolie, ktoré dáva nádej
 8. Peter Biščo: Hlas, domestikovaný druh odnože Smeru.
 9. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú???
 10. Gabo Németh: Vietor vo vlasoch


Už ste čítali?