Ako je to so slovenskými potravinami? Kde mám kupovať?

Autor: František Lefler | 2.9.2019 o 8:19 | Karma článku: 3,23 | Prečítané:  1278x

Za čias revolučného blahobytu sme chodili z obchodu do obchodu. Tam sa dalo kúpiť mäso, tam mali zeleninu, tam zase nemali nič normálne,......

     Socialistickí plánovači nám v minulosti naplánovali celý život. Alebo sa minimálne snažili. Samozrejmosťou bolo i to, že nám naplánovali aj náš voľný čas. Školopovinné deti po škole ešte chodili do družiny lebo ich mamy väčšinou ešte v práci plnili závery niektorého zjazdu ústredného výboru komunistickej strany, takže na deti toho času až tak veľmi neostávalo. V socializme boli viac menej špecializované obchody, takže ak ste chceli urobiť nedeľný nákup, tak ste tých obchodov museli obehnúť viac - mäsiarstvo, zelevoc, lahôdky, cukráreň a na záver to ukončiť v potravinách. Väčšinou ste ale aj tak nenakúpili to, čo ste chceli, ale kúpili ste to, čo tam mali. A potom mama čarovala. Z pracne zohnaných surovín sa potom varilo. Chvalabohu sa nášmu východnému vzoru nepodarilo exportovať sovietsky spôsob života, takže tá mama nakúpila. Na východe to šťastie nemali. I keď to so šťastím nemalo nič spoločné. Šťastie si nevyberáš, oni si ten spôsob života vybrali sami.

     Dnes je v obchodoch v porovnaní s reálnym socializmom minulosti ten výber neporovnateľný, i keď žijeme v ďalšej ilúzii. Hejslovenská ministerka vytvára vo svojich voličoch pocit, že je v sústavnom plnom pracovnom nasadení a pracuje na zabezpečení dostatku kvalitných slovenských výrobkov na pultoch slovenských obchodov. Pri svojom nasadení nezabúda so svojim predsedom okrem velebenia dôstojníckych insígnií ani na legislatívny proces. Svojimi návrhmi zákonov sú už legendárni. Tam, kde končí zdravý rozum, začína intelekt hejslováka. Niečo im už aj chvalabohu pre nás zatrhli únijní úradníci, ktorí na rozdiel od našich hejslovákov ten zdravý rozum aj používajú. Hejslováci s bývalými súdruhmi nepochopia, že kvalitu aj potravín zvýšia najjednoduchšie skutočnou podporou konkurenčného prostredia a nie zákazmi a príkazmi. Ale to by som očakával veľa od kádrov, ktorí majú za sebou úspešne absolvované skúšky z marxizmu-leninizmu.

Ako teda dnes nakupujem potraviny? Tak, ako v minulosti, tak aj dnes vykonávam okruh. Niektoré obchodné reťazce na prvý pohľad vytvárajú ilúziu, že pod jednou strechou nakúpim všetko. Pravda je to len trochu lebo v skutočnosti nenakúpim to, čo chcem ja, ale to, čo mi ten, ktorý reťazec nanúti.  Hejslovákmi preferované reťazce majetkovo prepojené na česko - slovenských oligarchov sú masívne podporované koordinovane na všetkých frontoch. Ani reklamu si nemôžu prispôsobiť svojmu sortimentu. Pod hrozbou nezmyselne vysokých pokút musia propagovať zo svojho zisku aj to, čo vlastne ani nechcú propagovať, alebo úplne ideálne je masírovať voličov prihlúplym valachom a rozhľadeným bačom. Čo je taký istý nezmysel ako štátnický prejav predsedu národnej rady.

Ak nechcem kúpiť väčšinu druhotriednych potravín východoeurópskych výrobcov, tak sa mi sortiment zužuje. V Bratislave len vo výnimočnom prípade dokážete nakúpiť pekárenské výrobky pečené v riadnej pekárni. Inak nakúpite len chemické výrobky katastrofálnej kvality, prípadne ako dopečené z polotovaru. Je už len na vás, aké množstvo chemických prísad akceptujete. Prípadne sa pripojíte k čoraz väčšiemu počtu ľudí, ktorí si radšej pečú doma podľa vlastnej chute a bez chémie.

Ja nepoteším výrobcov mäsa lebo hovädzí dobytok a prasce nemám rád v žiadnej podobe, takže hydinu a ryby z pochopiteľných dôvodov nakupujem na západnej strane Dunaja.

Odmietam konzumovať čínsky cesnak a ovocie druhej triedy, takže s týmto sortimentom som tiež odkázaný na našich západných susedov.

Snažím sa vyhýbať sa konzumácii rôznych farbív, dochucovadiel, extraktov a iných dobrôt, takže mi ostáva v jednom obchodnom reťazci len veľmi obmedzený sortiment mliekarenských produktov, alebo opäť ísť za Dunaj za nákupom. V okolitých dedinách aj tak drvivá väčšina predavačov je zo Slovenska, takže aj obdivovatelia koaličných strán  sa dohovoria.

Bojovná ministerka v súčasnosti blokuje obchodnú dohodu medzi štátmi južnej ameriky a EU lebo údajne dbá o zdravie slovenského voliča. Opäť potvrdzuje svoju mentálnu výbavu. Navrhnúť niečo zmysluplné nedokáže, ale blokovať dokáže čokoľvek. I keď dnes som ju videl hrdo stáť pod stožiarom svojho predsedu. Veď ona vie najlepšie, čo je dôležité.

Nezávidím obyvateľom našej krajiny, ktorí sú hlavne z teritoriálnych dôvodov odkázaní na potraviny a obchodné reťazce preferované týmito ochrancami slovenských voličov. Vďaka postupnej likvidácii konkurenčného prostredia koaličnými stranami je v drvivej väčšine dedín srotiment a možnosti nakupovania plne porovnateľné s reálnym socializmom. Obchody sa tam už nedelu zatvárajú, takže ľudia majú smolu. Ale môžu si už doma legálne páliť alkohol z odpadového ovocia. To je vklad k znižovaniu alkoholickej pliagy v našej krajine.

Dnes ma opäť čaká moja potravinová “tour”, takže prosím držte mi palce. Výhoda je, že už nemusím ako v minulosti vymieňať šilingy a v mojich nákupných zónach sa platí eurom, takže to budem mať jednoduchšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?