Potravinová bezpečnosť - sme v ohrození?

Autor: František Lefler | 4.4.2019 o 10:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  469x

Čo je to vlastne potravinová bezpečnosť? Sme na Slovensku ohrození nedostatkom potravín? Čo je to potom potravinová sebestačnosť?

Je Slovensko ohrozené nedostatkom potravín? Boľševik na čele vlády dlhé roky vzbudzoval v obyvateľoch krajiny pocit ohrozenia z potravinovej bezpečnosti, pričom v skutočnosti sa jedná o potravinovú sebestačnosť. Nie som odborník, aby som mohol fundovane diskutovať na tému potravinovej bezpečnosti krajiny, na to by mali slúžiť (snáď je to tak aj v skutočnosti) iné inštitúcie, akou je napríklad aj správa hmotných rezerv, prípadne iné. Nakoľko samozrejme aj tieto sú obsadzované politickými nominantami, tak aj z toho mám ja osobne nie veľmi dobrý pocit. Možno lepšie nevedieť.

Politici samozrejme pracujú s termínom potravinová bezpečnosť lebo to znie tak budovateľsky a  politika stavia do role záchrancu krajiny, čo samozrejme prináša politické body a tie sa počítajú.

Skôr vidím ale problém v potravinovej sebestačnosti.  Pod viac ako dvanásťročnom pôsobení smerákov v určovaní budúcnosti krajiny dnes Slovensko konštatuje, že potravinová sebestačnosť plynulo klesá. Potrebujeme ju vlastne? Dnes žijeme v Európskej únii, nielen na Slovensku. Európska únia je mimo iného i spoločný hospodársky priestor, do ktorého spadá samozrejme aj výroba potravín. Spoločný európsky priestor nám dáva možnosť výberu rôznorodých potravín, čo sa týka chutí, tak aj kvality. Nebudeme si asi nahovárať, že kvalita potravín je v našom širokom okolí rovnaká. Ak si nadefinujeme, čo vlastne kvalitná potravina obsahuje, tak jednoznačne dospejeme k tomu, že potravina sa skladá zo surovín a tie majú v rámci EU veľmi porovnateľnú cenu. Takže zjednodušene povedané, že lacné potraviny sú kvalitné je chiméra, ktorej neveria ani hejslováci, ktorí ňou najviac argumentujú hlavne slovami ministerky, že slovenské je kvalitné. Slovenské je kvalitné presne tak, ako je kvalitné poľské, maďarské, ukrajinské, nemecké, rakúske,... Ak dáme do porovnania porovnateľné základné suroviny.

Hlavný vodca hejslovákov, inak aj hrdý kapitán sa nie tak dávno pochválil, že zabezpečil prijatie zákona, ktorý čo iné, hlavne vyberie ďalšie poplatky od podnikateľov, mal zabezpečiť, že tieto vybraté milióny eur rozdelí podľa neznámeho kľúča slovenským výrobcom potravín. Samozrejme vopred neurčil, ktorým výrobcom a na aké potraviny. Ak by bol v kontinuite so svojim predchodcom, tak dotáciu by určite dostala dajaká borovička alebo slivovica. A opät musela v prospech slovenských spotrebiteľov zasiahnuť európska inštitúcia, ktorá tento kapitánov výmysel zarazila skôr, ako bol uvedený do praxe. Kapitán teraz veľmi tíško a poslušne zrazil opätky a zákon sa promtne ruší ako celok. Neupravuje sa, nevylepšuje sa, jednoducho sa ruší. Čo je jasný dôkaz jeho nezmyselnosti a mentálnej úrovne jeho tvorcu. A v tejto celej absurdite sa poslušne vezie celá vládna koalícia, ktorá len potvrdzuje, že všetky jej rozhodnutia sú riadené len populizmom.

No ale prečo slovensko nie je schopné zabezpečiť svoju vlastnú potravinovú sebestačnosť? Načo ju vlastne potrebujeme, ak máme zabezpečený dostatok a rôznorodosť  jednotným hospodárskym priestorom v EU? Vôbec ju nepotrebujeme, je to len populistický termín kvázi politikov, ktorí ju zamieňajú s bezpečnosťou, čím vyvolávajú bezdôvodne pocit ohrozenia u voličov, podsúvajú klamlivý odraz svojej nenahraditeľnosti a zavádzajú občanov krajiny. 

Potraviny sú v konečnom dôsledku, taký istý produkt, ako každý iný výrobok. Výrobcovia ho produkujú ako svoju komerčnú aktivitu a ich cieľom je dosiahnutie zisku. Všetko ostatné je len zavádzanie, až klamstvo politikov. Ak Slovensko prestane cielene likvidovať podnikateľský sektor zavádzaním sústavne nových daní, poplatkov, nariadení a ostatných nezmyslov, tak každé odvetvie hospodárstva sa bude rozvíjať. Samozrejme aj potravinársky priemysel, ktorý je na jednej strane činnosťou boľševickej úderky na čele vlády už dlhé roky  cielene likvidovaný administratívnymi zásahmi  tak na druhej strane dokazuje svoju neschopnosť uspieť na konkurenčnom trhu Európskej únie.  A pokiaľ sa nenájde nový politický subjekt, ktorý si dá za cieľ uvoľniť ruky podnikateľskému prostrediu, tak dovtedy budú rôzni populistickí kapitáni vymýšľať nezmysly ďalšími poplatkami, dańami, reštrikciami a inými obmedzeniami v podnikaní.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?