Alpy alebo Tatry

Autor: František Lefler | 26.8.2018 o 10:11 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  1099x

Leto dlhé, horúčava úmorná, skúsil som utiecť pred teplom do hôr. Ani sa mi to veľmi nepodarilo, teplo bolo i tam

Grand Alpen Tour, La Route des Grandes Alpes alebo aj cesta veľkými Alpami. Ako chcete. Hory sú krásne. Pre mňa sú najkrajšie tam, kde nie sú ľudia. Alebo kde ich je minimum. Nájsť niečo také, je obrovský a takmer neriešiteľný problém. Nechodím to Tatier lebo "pohybovať sa len po vyznačených chodníkoch" znamená chodiť len od bufetu po bufet v trojrade a organizované útvary ma  nebavili ani v pionierskom krúžku. 

Jedna z prekrásnych ciest sa vinie od Nice po Genevu. Hlavnou cestou, ktorej sa držíme je cesta D902. Podrobný itinerár nájdete na viacerých stránkach, ktoré si vygúglite bez problémov. Je dlhá okolo 700 km, vedie takými scenériami, ktoré ani nedokážete vymyslieť, samozrejme príroda tromfne všetky predstavy.

Cesta je plná hlavne cez víkendy počas prázdninových mesiacov, doprava je pomalá lebo pánom na cestách sú cyklisti. Tak ako je v rozvinutých krajinách bežné, tak tam nikto nevytrubuje. Všetci sú tam predsa preto, aby si užili horskú prírodu a krásne pohľady. Bezpočet odstavných plôch prispôsobených na oddych je po celej trase a pre cyklistov je to raj na zemi. Cyklista si prejde úseky Tour de France, ktorá každoročne prechádza týmito časťami.

Val-d’Isère, Albertville, Chamonix-Mont-Blanc a množstvo iných, menej známych lyžiarskych stredísk určuje celému svetu trendy a v zimných športoch dokázali také méty, ktoré sú pre iných nedosiahnuteľné. Skutočným oddychom je ale fakt, že oko nie je nútené spracúvať množstvo nezmyselných informácií valiacich sa na návštevníkov Tatier z otravnej reklamy a množstva bilboardov, pútačov a ostatných gýčov przniacich aj to málo pekné, ktoré doma máme.

Fotografie nezachytia skutočnú krásu, dokážu ale načrtnút prostredie francúzskych Álp v letnom období.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?