Ako som sa bicykloval v Kodani

Autor: František Lefler | 3.8.2018 o 7:56 | Karma článku: 9,50 | Prečítané:  3727x

Bicyklovanie je rôzne, ja nepoužívam bicykel ako športové náradie, ale ako dopravný prostriedok. Samozrejme pri tom aj športujem, takmer nevedomky.

V časoch môjho detstva mal takmer každý chlapec bicykel. Našli sa občas aj dievčatá, ale tých bolo oproti nám, chalaňom,  oveľa menej. Skôr to boli len výnimky.  Po chodníkoch sme jazdiť veľmi nemohli lebo na rozdiel od dneška chodníky využívali chodci. Vtedy sa viac chodilo pešo. Nebola taká hustá doprava, autobusy boli v katastrofálne, pomalé  a drahé. A my, chalani keď sme chceli ísť do mesta, tak sme išli často na bicykli. Robievali sme si aj preteky s autobusmi a vyhrali sme vždy lebo do autobusu sa muselo nastupovať prednými dverami, aby ste si mohli kúpiť lístok. Takže tie autobusy na zastávkach stáli dlho.

Dnes si to  s autobusom v Bratislave nemôžete rozdať. Po chodníkoch sa ide pomaly, chodníky vďaka politickým nominantom už neslúžia primárne pre chodcov, ale ako parkoviská, s ťažkosťami prechádzajú chodci, vozíčkari na mnohých miestach ani neprejdú, takže bicykel je v závese. Tento rok budú opäť komunálne voľby, neviem ako v iných mestách, ale v Bratislave to bude opäť kopa jalových rečí o podpore cyklodopravy, nepoviem, že nesplnených sľubov, lebo politicii už vopred vedia, že tie sľuby nechcú splniť, takže správnejšie by bolo priamo povedať, že budú opäť jednoducho klamať. V Bratislave sa napríklad "zatiaľ" neuvažuje o využítí zákonných možností na zavedenie nízkoemisných zón. Vzhľadom na katastrofálny priemerný vek vozového parku v krajine, by to väčšinový volič neuniesol a primátora, ktorý by také niečo zaviedol by viac nezvolili. A cieľom politikov je byť zvolený, to je provoradý a hlavný cieľ. A naďalej sa bude doprava v meste zhoršovať, občas niektorý z tých politikov pre cyklistov akože niečo spraví a marazmus Bratislavy sa bude ďalej prehlbovať. Na rozdiel od civilizovaného sveta sa v Bratislave cyklochodníky nevytvárajú, len sa maľujú na cesty čiary, ktoré sa od autodopravy zoderú, ale premaľovať už potom nemá kto, takže to je len také potemkinovské riešenie.

V posledných dňoch som sa bicykloval v Helsinkách, Štokholme a v Kodani.Teraz pravdepodobne očakávate moje skúsenosti. To by bolo dlhé písanie a mnoho ľudí to pozná z vlastnej skúsenosti. Zhodnotím to veľmi krátko. Z toho, čo platí tam, tak v Bratislave neplatí prakticky nič. Politici pravdepodobne nepostrehli, že svet je už niekde úplne inde. Len je na škodu, že to nepostrehli ani mnohí voliči lebo inak by dnešných politikov nemohli viac voliť. Ten rozdiel je priepastný, v krajinách mimo Slovenska sa  aj niečo  v tejto oblasti robí, v Bratislave v oblasti cyklodopravy prakticky nič. Takže priepasť sa len prehlbuje. A bude sa naďalej, oni na nás predsa nebudú čakať. A my budeme len počúvať sľuby, alebo priamo klamstvá ako to nejde a ..... bla bla bla. Takže ponúkam zopár fotografií, ako sa v týchto dňoch bickylujú vo vypelej časti Európy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?