Park Jama v Bratislave - Nové Mesto -je to bezpečné pre deti?

Autor: František Lefler | 5.7.2018 o 15:04 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  3483x

A sú tu prázdniny, obdobie zvýšeného nebezpečenstva pre deti, ktoré pri hrách a šantení ľahko prekročia hranicu obozretnosti. O niektorých nebezpečenstvách ani netušia.

Durman obyčajný (Datura stramonium) je jednoročná bylina z čeľade ľuľkovité (Solanaceae). Celá rastlina je silne jedovatá. Obsahové látky sú typické pre túto čeľaď, pretože obsahujú alkaloidy tropánovej rady, t. j. L-hyoscyamin, atropín a predovšetkým skopolamín. Už len nepatrné množstvo skopolaminu môže spôsobiť psychickú tuposť či spánok, alebo naopak značnú pohotovosť. S úspechom sa využíva pri kinetózach, morskej chorobe a nevoľnosti pri cestovaní.

Durman obyčajný rastie na rumoviskách, kompostoch, smetiskách, popri múroch i na poliach medzi burinami. Obsahuje prudko jedovaté tropanové alkaloidy, podobne ako ľuľkovec a blen. Otravy durmanom boli pozorované hlavne u detí, ktoré sa nechali zlákať zaujímavo vyzerajúcim plodom naplneným množstvom čiernych semien. Otrava sa prejavuje pocitom suchosti v ústach, rozšírenými zorničkami, zmätenosťou, podráždenosťou, halucináciami, koža na tvári očervenie, zrýchľuje sa pulz, otrávený bez príčiny hovorí, kričí, živo gestikuluje, býva agresívny. Potom príde štádium ochabnutosti, krvný tlak je nízky, dýchanie povrchné, končatiny studené, smrť nastáva v kóme. V stredovekej Európe bol durman dôležitou súčasťou čarodejných odvarov, mastí ale aj nápojov lásky.

Táto rastlina je ale hojne zastúpená vo výkladnej skrini mestskej časti Bratislava - Nové Mesto v parku JAMA. Park je postavený pekne, ale nedostatky v údržbe sa už začínajú prejavovať. Výsadba začína ustupovať rôznym náletovým rastlinám, ktorým sa zjednodušene hovorí burina.

Boľševník obrovský. Na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách severnej pologule je vedený ako obzvlášť nebezpečný invazívnu druh, ktorý je schopný ničiť pôvodné ekosystémy na danom území. Navyše môže ohroziť ľudské zdravie, pretože obsahuje rôzne fototoxické furanokumaríny, ktoré u človeka spôsobujú ťažké fotodermatitídy, čiže alergickú reakciu na slnečné svetlo.

Prázdniny začali, park je plný detí, ktoré ani netušia, aké nebezpečenstvá na nich číhajú na mieste, kde žiadne podobné nebezpečenstvo sa rozumne predpokladať nedá. Minimálne na miestach, o ktoré sa stará alebo v tomto prípade by sa mal starať riadny hospodár. 

A boľševníku sa tiež v spomenutom parku začína výrazne dariť. Nechcem vytvárať paniku, ale ak mestská časť nevykoná okamžite cielené a účinné zásahy v parku, tak sa veľmi rýchlo dočkáme zaburinenia celého parku invazívnymi a nebezpečnými rastlinami. Možno by bolo poctivé osadiť v parku informačné tabulky, ktoré by na zvýšené nebezpečenstvo jeho návštevníkov upozornili. Alebo sa o park riadne začať starať. Starostlivosť o park zahŕňa podstatne viac ako len kosenie trávy najatou firmou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?