Exekučná amnestia

Autor: František Lefler | 27.1.2018 o 8:56 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  918x

Komu štát neodpustí dlhy, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu, kto dlhy netvorí, nech sa sťažuje na lampárni.

Odpúšťanie dlhov. Čo je to vlastne? Jednoduchý, temer asociál neplatí svoje zákonné povinnosti. Lebo potrebuje iné nevyhnutnosti, na ktoré si požičia lebo za normálnych okolností na to nemá voľné peniaze. Ak si nepožičia, tak niečo nezaplatí. Lebo peniaze predsa neležia na chodníku. Ale len dodnes.

Samozrejme nie každý má dostatok. Platí to na celom svete. Keď človek trochu pocestuje, tak vidí vo svete skutočnú biedu a nedostatok. V Európe je ten nedostatok len domnelý. V Ázii človek vyžije prakticky s hrnčekom ryže, na Slovensku ak nemá každý deň rezeň, tak sa hneď stane voličom a obdivovateľom dajakého populistu. Najlepšie takého, čo toho sľúbi najviac. Nie najviac pracovných príležitostí alebo legislatívnych podmienok na vlastnú sebarealizáciu s možnosťou aj vysokých príjmov, ale správny populista sľúbi voličom niečo bezpracne a samozrejme zadarmo. Zadarmo školstvo, zadarmo zdravotníctvo, zadarmo vlaky a množstvo iných zadarmo pôžitkov. Keď sa jednému populistovi minú témy, tak príde ďalší populista, ktorý potrebuje toho predchádzajúceho v niečom tromfnúť. Keďže v našich končinách má každý občan právo jedného hlasu vo voľbách, tak si populista nájde tých najjednoduchších. A sľúbime im samozrejme zadarmo opäť niečo naviac. Absolútne síce absentuje prezentácia a vysvetlenie jednoduchej rovnice, že zadarmo neexistuje. Každé zadarmo niekto musí zaplatiť. Každé odpustenie dlhov jednoduchých voličov niekto musí zaplatiť. Dajako mi chýbajú tieto poučky aj v slovenských médiách. Ako keby sa každý tejto témy obával. Alebo je to poslušnosť majiteľov médií voči vládnej moci, nenapádať tieto ekonomické nezmysly. Možno z každého rožku, trošku. Autocenzúra je v tejto krajine pomerne silno vyvinutá.

V Európe sa dnešný blahobyt v porovnaní s inými časťami sveta tvoril dlhé desaťročia, až stáročia.  V posledných desaťročiach sa ekonomiky rozvíjali vďaka minimálnym zásahom vládnych úradníkov do hospodárskeho života. Prinášalo to samozrejme aj veľa ťažkých ľudských osudov jednotlivcov, ale celky sa rozvíjali. Samozrejme sa so svojimi krízami. Ak nebudem brať do úvahy chorý vývoj spoločnosti v priestoroch na východ od našej krajiny, tak výrazným populistom sa v čase krízy vždy darilo. Jedným z prvých, čo sľuboval ľuďom nemožné, bol Hitler. Tak pobláznil celý národ, že ten úplne stratil súdnosť a dôsledky toho nesieme dodnes. Sľubovanie bezpracných a neoprávnených benefitov rozvinuli v povojnovom období komunisti do maxima. Neváhali vraždiť milióny ľudí len preto, aby si udržali moc a rozdávali chudobe neoprávnené majetky, ktoré násilím odobrali pôvodným vlastníkom. Aj tieto dôsledky nesieme v našej krajine dodnes a krajina nevrátila a už pravdepodobne ani nevráti pôvodným majiteľom ich majetok.

A dnes podľa súčasných populistov nastala doba ďalšieho ekonomického nezmyslu. Odpustime asociálom dlhy. To je téma, návrh zákona sa rodí v expresnom tempe. Dokonca sa črtá aj možnosť ústavného zákona. Normále rozmýšľajúcemu človeku sa z toho musí rozum zastavovať. To sme skutočne zvolili také množstvo zlodejov do parlamentu? Chápem, že štát potrebuje na svoj chod peniaze a preto platíme dane. Ale aby štát z mojich daní odpustil dlhy za neprimeraný životný štýl považujem za zlodejstvo v priamom prenose. V nasledujúcom období, keď sa zákon dostane do parlamentu, tak to už len uvidíme explóziu populizmu od jednotlivých strán a poslancov. Budú sa predháňať v doplňujúcich návrhoch na rozšírenie dlhovej amnestie na všetkých. Ak by populisti mali čo len štipku zdravého rozumu, tak navrhnú napríklad, aby každý občan dostal od štátu povedzme 2 000 euro, aby si asociál mohol splatiť svoje dlhy a tí, čo dlhy netvorili, by si peniaze povinne odložili do banky. Ale na takúto spravodlivosť štát nemá peniaze. Nie som právnik, aby som vedel posúdiť, či takáto zlodejina nie je protiústavná. Rozdávať peniaze len niektorým. Určite nie je náhoda, že sú to hlavne voliči populistov, ktorí dnes vládnu na Slovensku.

Ak by sa tento cirkus neplatil aj z mojich daní, tak by sa dal tento kabaret sledovať s pobavením. Takto ale môžu čo len trošku zodpovední ľudia len čakať na ďalšie voľby, kde môžu podobné zlodejiny celej plejády populistov v parlamente konečne definitívne  ukončiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?