Keď dvaja robia to isté - utečenci alebo migranti

Autor: František Lefler | 13.6.2017 o 8:01 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  757x

Pre nemcov a iné civilizované krajiny sú ľudia, ktorí z rôznych príčin utekajú zo svojej rodnej krajiny utečencami, pre slovenských politických nominantov sú to migranti.

Prečo utekajú? Pravdepodobne s presvedčením hraničiacim s istotou preto lebo sa chcú mať lepšie. Asi štvrť milióna čechoslovákov utieklo alebo sa o to pokúsilo z československa na západ počas komunistického spravovania krajiny. Čiže prakticky také Košice. Samozrejme veľká časť zo slovenských utečencov utiekla preto, že im komunistická moc urobila zo života peklo a boli ochotní radšej začať úplne od nuly niekde na západe ako pokračovať s ohnutým chrbátom v socialistickom československu. A veľká časť z československých utečencov na západ utiekla jednoducho za lepším životom.  A západné krajiny týchto ľudí jednoducho prijali a pomohli im sa integrovať do spoločnosti. Títo ľudia boli pre ekonomiku na západe veľmi ťažko použiteľní lebo vo veľkej väčšine neovládali dostatočne miestny jazyk, v mnohých prípadoch žiadny a ľudia odchovaní socialistickou ekonomikou nemajúci žiadnu predstavu o trhovom prostredí, boli pre miestne subjekty takmer nepoužiteľní, takže na malé výnimky začínali len s pomocnými, manuálnymi prácami.

Migrácia slovákov aj v týchto rokoch pokračuje pre ekonomiku slovenska zničujúcim tempom. Podľa odhadov dnes študuje v zahraničí asi 15% študentov a takmer 300 000 občanov krajiny žije v zahraničí.  Dnes je to legálne, nie je to trestné, ale len vďaka tomu, že sme členmi Európskej únie. Nebudem tu polemizovať, prečo sa to deje, ale faktom je, že sa to deje v masovom merítku.

Vďaka rozhodnutiam voličov žijeme v krajine, ktorej spravovanie a perspektíva hlavne mladých prakticky vyháňa do sveta. Smutné je ale to, že iba zlomok sa ich vracia. Týmto chcem len povedať, že v dnešnom technicky vyspelom svete je úplne normálne a prirodzené, že ľudstvo je v pohybe a tento trend bude narastať. Pokiaľ ho nezastaví na ich trasách dajaká vojna alebo populistickí diktátori. Aj to len na chvíľu lebo tento tok si nájde novú trasu. A všetky neutesníme. Môžme tu počúvať politických nominantov s ich silnými rečami ako nedovolíme, nedopustíme, zastavíme, nedáme sa donútiť a podobnými prejavmi vhodnými skôr do krčiem spodných cenových skupín. Je to ale fakt, ktorý nezmeníme. Len sa na to musíme pripraviť, a ak budeme šikovní, tak aj využiť vo svoj prospech. Ak sa tak pozerám na slovenskú politickú scénu, tak ani náznakom nevidím žiadneho tzv. politika, ktorý by toho bol schopný. Nikto iný ako politický nominant to ale nemôže spraviť lebo jedine oni disponujú dostatkom údajov o skutočnej situácii. Všetci ostatní sú len ovečkami kŕmenými informáciami zo strany oligarchických médií podľa potrieb ich majiteľov, takže situáciu do budúcna vôbec nevidím ružovo. Nemám ani recept na úspech, len ponúkam zopár záberov, ktoré sú prakticky len zrkadlom existujúceho stavu, ktorý ale naznačuje, akým smerom sa to v tej, ktorej časti Európskej únie uberie.

Prečo Slovensko zažíva ďalšiu vlnu emigrácie? Kto by tu chcel žiť?

 

 

 

Smutné je, že Slovensko pre svojich občanov robí veľmi málo, mne sa zdá, že prakticky nič. Neberiem do úvahy tie rôzne nezmyselné opatrenia, sľuby, plané reči všetkých tých politických nominantov. Možno by mohli namiesto falošných sľubov v médiách, ohlupovania občanov rôznymi pokrútenými štatistickými grafmi  urobiť aj niečo zmysluplné. Bolo by snáď aj trochu poctivé, ak by pri štatistikách o nezamestnanosti bola zahrnutá aj emigrácia, ak by tu tých 300 000 ľudí ostalo, tak štatistika by bola úplne iná.

Médiami vytvorený obraz Nemecka vytvára ilúziu o stratení zdravého rozumu nemcami, ktorí ostali verní svojej povojnovej tradícií a pomáhajú slabším alebo tým menej šťastným z celého sveta rôznymi formami.

Podľa mnohých, hlavne bulvárnych médií sa u nás už vytvoril obraz o utečencoch ako o zdivočených bandách zločincov, ktorí prahnú po európskej krvi.

V Nemecku vytvorí  priemysel tento rok 500 000 nových pracovných pozícií. Tieto miesta je potrebné obsadiť. Na Slovensku sa začína prejavovať nepriaznivý demografický vývoj, takže namiesto politických sľubov by asi bolo načase sa zaoberať skutočnými problémami krajiny na vládnej úrovni a nie riešiť operatívne problémy firiem jednotlivých oligarchov.

Neviem sa nikde dopátrať skutočne účinných opatrení, ktoré by zastavili túto vlnu emigrácie na Slovensku, aby hlavne mládež ostala v tejto krajine a nemusela za lepšími podmienkami emigrovať do zahraničia. Nemecko to skúša svojim spôsobom a čo Slovensko?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?