Keď dvaja robia to isté - zatváracie hodiny reštaurácií

Autor: František Lefler | 21.9.2016 o 10:21 | Karma článku: 3,67 | Prečítané:  1177x

V súčasnej dobe sa poslanci miestnej časti Staré Mesto v Bratislave, konečne rozhýbali a začali pracovať v prospech svojich voličov a v súlade so svojimi mandátmi.

     Zastupiteľská demokracia, ktorá je uplatňovaná v Slovenskej republike vychádza z koncepcie,že zdroj moci – ľud – nemôže sám svoju moc realizovať vo všetkých otázkach priamo a bezprostredne hlavne z dôvodu nefunkčnosti takéhoto systému , ale výkon moci deleguje na orgány, ktoré si za týmto účelom cestou volieb vytvára a dáva týmto orgánom mandát k výkonu moci. Odovzdaním hlasov pre  jednotlivca reprezentujúceho politckú stranu, hnutie alebo neorganizovanú skupinu ľudí   volia občania Slovenskej republiky svojich legitímnych zástupcov  do orgánov samosprávy, t.j. obecné zastupiteľstvo, alebo zastupiteľstvo vyššieho územného celku. Po zriadení týchto orgánov, prichádzajú na rad poslanci ako volení zástupcovia občanov.

     Predpokladám, že horeuvedená citácia je faktom na, ktorom sa zhodnú všetci občania a s ktorým sa stotožnia takmer všetci obyvatelia jednotlivých obcí a miest. Nedotýkam sa ale jedného z nástrojov moci občanov a to referenda lebo politické strany v národnom parlamente ho v súčasnej podobe prijali v stave jeho praktickej nevyužiteľnosti, čo je pre nich samozrejme najvýhodnejšie a na funkčné obdobie medzi voľbami im dáva prakticky neobmedzenú moc bez možnosti korekcie ich voličmi.

      Som názoru, že nie je náhoda, že väčšina poslancov v miestnej časti Staré Mesto, ktorá hlasovala za obmedzenie prevádzkových hodín v reštauráciách sú poslanci tzv. nezávislí, t.j. poslanci, ktorí nie sú viazaní straníckymi centrálami, čím na rozdiel od straníckych nominantov,  čiže poslancov v skutočnosti nedelegovali svoje právomoci na ďalší stupienok straníckej hierarchie, na svoje stranícke centrály, ktoré sa tvária, že vedia najlepšie čo je pre občanov pre ich normálny život najlepšie. Stranícky nominant, čiže poslanec svojim praktickým konaním narúša ústavný princíp deľby moci a systém zastupiteľskej demokracie lebo, i keď neoficiálne, sa neriadi svojim presvedčením, ale rozhodnutím svojej strany a je úplne jedno, či sa v tej strane medzi sebou oslovujú pán alebo súdruh. Volebný systém na úrovni samospráv predpokladá voľby jednotlivých zástupcov občanov, nakoľko predpokladá, že na úrovni samosprávy obyvatelia jednotlivých mestských častí (obcí) svojich poslancov poznajú a volia ich pre ich postoj, životné úspechy alebo predstavu spravovania vecí verejných. Poslanec, ktorý sa pri svojom rozhodovaní neskôr rozhodne podľa príkazu straníckej centrály sa v skutočnosti dopustí podvodu na voličoch. Samozrejme to nikto z nich neprizná, tí otrlejší stranícki funkcionári aj áno, ale samozrejme zaobalene do nič nehovoriacich fráz.

     Hlasovanie v Starom Meste ukazuje, stranícki poslanci zo  strán hlavne  na pravej strane politického spektra nepodporili úpravu otváracích hodín, čím podľa môjho názoru uprednostnili podporu nekontrolovaného podnikania na úkor práv bežných obyvateľov mestskej časti. V krajine, ktorá sa zatiaľ len tak obšmieta okolo štandardov  právneho štátu nie je možné brať do úvahy argumenty prevádzkovateľov reštaurácií, ktorých hlavným argumentom je odvolávanie sa na zabezpečovanie večerného poriadku na uliciach políciou, je úplne jedno ktorou, či už štátnou alebo mestskou. Stačí letmý pohľad na spôsob parkovania v Bratislave a každému je jasné, že obidve polície prakticky nefungujú a neplnia si svoje povinnosti. Takže preventívny počin poslancov je v tomto prípade úplne na mieste lebo predpisy regulujúce hlučnosť v nočných hodinách platia i dnes bez ohľadu na zatváracie hodiny. Podľa reakcií obyvateľov aj v tomto segmente obidve polície nevykonávajú svoju prácu. Každý, kto má skúsenosť s hlučnou prevádzkou pod svojimi oknami pozná (v Bratislave) argument policajta na nadmerný hluk v tom zmysle, že policajt to údajne  nemôže riešiť lebo nedokáže zmerať hladinu hluku, čím by vedel preukázať porušovanie predpisov vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorá hladiny hluku reguluje. Pritom by stačilo, aby policajt uvedený problém dokazovania preniesol na zdroj hluku a on rozhodol lebo má na to všetky zákonné právomoci. To by sme ale od nich už asi chceli priveľa.  Pokiaľ je mestská časť definovaná v územnom pláne ako zóna na bývanie, tak pre ňu musia platiť tieto normy a vôbec nie sú podstatné názory prevádzkovateľov diskoték a reštaurácií a vplyv na ich podnikanie a musia si uvedomiť, že Staré mesto s obytnými domami tam bolo už pred nimi a oni sú novým prvkom, ktorý sa musí prispôsobiť existujúcemu stavu a nie ho pretvárať podľa svojich predstáv, ktoré sú ešte k tomu všetkému v rozpore so zákonmi tejto krajiny.

     Poslanci Starého Mesta snáď nastavili latku poslancom iných mestských častí v Bratislave, kde tento problém nie je až tak vypuklý, ale existuje a obyvatelia v noci nespia lebo napr. herne sú otvorené v mnohých prípadoch  až do neskorých nočných hodín, a kde nie tak  mnohé z nich  otváracie hodiny jednoducho nedodržujú, napr.Karlova Ves. Je už na samostatnú diskusiu, či takýto dlhodobo existujúci stav je v právnom štáte možný. Poslancom by to možno pripomínal zvonček, ktorý mal každý z nich pri svojej posteli a na ktorý by obyvateľ mohol zvoniť v čase, ktorý mu z dôvodu hlučnej prevádzky reštaurácie neumožňuje v noci spať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kvasnica: Zverejňujeme len to, čo neublíži vyšetrovaniu vraždy

Treba podľa Kvasnicu ukázať, ako bola riadená prokuratúra.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico už nevie pomôcť ani sebe

Predseda Smeru sa tvári, že je stále šéf.


Už ste čítali?